30/10/10

6η Αγωνιστική: ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 4-3

Κεραυνός: Κατσάνος, Τζιάκος Γ.Ν., Λέκκος, Καραγιάννης, Καλδάνης Τζιάκος Γ.Δ.
Μπόμπορης, Ντόβας, Κούσης, Σιώρος Αντ., Σιώρος Απ.

Εντυπωσιακό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε  σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Καναλακίου όπου ο τοπικός ΑΧΕΡΩΝ επικράτησε με σκορ 4-3 του ΚΕΡΑΥΝΟΥ Θεσπρωτικού.
Ένα παιχνίδι που ήταν διαφήμιση για το ποδόσφαιρο και που πραγματικά καθήλωσε του πολυπληθείς φιλάθλους από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.
Ματς για γερά νεύρα που είχε πολλά τέρματα και φάσεις στις δύο εστίες και που πραγματικά  θύμισε
τις παλιές  ένδοξες εποχές των δύο ομάδων.

Ο Στέφανος Κούσης σε μια επιθετική προσπάθεια
Ο ΑΧΕΡΩΝ Καναλακίου σαρωτικός στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος τα πολλά και αδικαιολόγητα  λάθη των παικτών του ΚΕΡΑΥΝΟΥ,  πέτυχε με σχετική ευκολία τα τρία τέρματά του και έδειξε ό,τι θα είχε ένα εύκολο απόγευμα.
Η ομάδα του ΚΕΡΑΥΝΟΥ στο διάστημα αυτό του πρώτου ημίχρονου έχασε και αυτή με τη σειρά της σπουδαίες κλασσικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να μειώσει το σκορ.
Στην επανάληψη Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πετύχει την ισοφάριση.
Στο τέλος του παιχνιδιού και αφού ο ΑΧΕΡΩΝ είχε μείνει με δέκα παίκτες, ο Στάϊκος (που ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου) εκμεταλλευόμενος την ασθενή απόκρουση του Λέκκου σε εκτέλεση φάουλ , κατάφερε και πέτυχε το νικητήριο τέρμα.
Ο Παναγιώτης Κολιός

ΤΑ ΓΚΟΛ
Στο 8ο λεπτό ο Begari με πλασέ σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το 1-0.
Στο 25ο λεπτό ο Στάϊκος με πλασέ σουτ από πλάγια θέση πέτυχε το 2-0.
Στο 37ο λεπτό ο Στάϊκος βρέθηκε τετ α τετ με τον Λέκκο και με εύκολο πλασέ σουτ δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 3-0.
Στο 51ο λεπτό ο Τζιάκος Γ.Ν. με κοντινή προβολή μέσα από την μικρή περιοχή μείωσε το σκορ σε 1-3.
Στο 67ο λεπτό ο Καραγιάννης αφού εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση των αμυντικών παικτών του Καναλακίου, με κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-3.
Στο 70ο λεπτό ο Κατσαούνης αποβάλλεται από τον αγώνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στο 73ο λεπτό και πάλι ο Καραγιάννης με συρτό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε το παιχνίδι σε 3-3.
Στο 84ο λεπτό ο Στάϊκος πέτυχε το τελικό 4-3.
Η Διαιτησία του κ.Ρούσου Ν. και των βοηθών του Παφύλα και Παναγιώτου ήταν άριστη.